foto1
Obozy narciarskie
foto1
Integracyjne Rajdy Mechanika
foto1
Wyprawy w góry
foto1
Piesze Rajdy Mechanika
foto1
Rowerowe Rajdy Mechanika
+48 13 43 215 61
muksmechanik@interia.pl

Rajdy integracyjne

 MogielnicaKontynuując program zdobywania Korony Gór Polski, czyli wchodzenia na najwyższe szczyty pasm górskich w Polsce, 26 września udaliśmy się w Beskid Wyspowy. Najwyższym szczytem w tym rejonie jest Mogielica, która wznosi się na wysokość 1171 m n.p.m. i wraz z innymi szczytami, w czasie inwersji temperatur, gdy mgła osiada w dolinach, tworzy krajobraz niczym wyspy wychodzące z morza mgieł. Stąd nazwa Beskid Wyspowy.
Autokarem dotarliśmy w okolice Limanowej do miejscowości Zalesie i na trasę wyruszyliśmy z Przełęczy Słopnickiej (766 m npm). Następnie zielonym szlakiem przeszliśmy przez Wyrębiska, gdzie prowadził nas również szlak rowerowy i ścieżka historyczno-edukacyjna 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego. Stworzono ją w ubiegłym roku we wrześniu i nosi ona imię ostatniego komendanta Obwodu AK Limanowa, kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa”, który w latach 1943-1945 często przebywał na limanowskich kwaterach między Mogielicą i Kostrzą. Z końcem 1944 r. masyw Mogielicy stał się miejscem obozowania I batalionu 1 PSP AK. W rejonie Jurkowa i Chyszówek stacjonowało dowództwo pułku. Między poszczególnymi partyzanckimi formacjami, znajdowały się punkty kontaktowe w postaci leśniczówek, gajówek oraz gospodarstw. W Wyrębiskach minęliśmy taką leśniczówkę Andrzeja Florka, która podczas walk była miejscem spotkań organizacji konspiracyjnych i żołnierzy Armii Krajowej. Prowadzono tutaj szkolenia w posługiwaniu się bronią ze zrzutów. Z okazji świąt narodowych organizowano okoliczne uroczystości i defilady.

Czytaj więcej...

DSC 0001Kolejny już IV Integracyjny Turystyczny Rajd Mechanika już za nami. Tym razem udaliśmy się w Beskid Sądecki w Pasmo Radziejowej na najwyższy jego szczyt – Radziejową 1262 m n.p.m., by zdobyć kolejną górę, która należy do Korony Gór Polski. W trakcie wcześniejszych Integracyjnych Turystycznych Rajdów Mechanika zdobyliśmy najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę i najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackową.
Pogoda nam dopisała, chociaż musieliśmy zmienić pierwotny termin wyjazdu z powodu złych warunków panujących na szlaku. Ale warto było, bo słońce towarzyszyło nam przez całą wyprawę. Ale po kolei. Autokarem dojechaliśmy do miejscowości Kosarzyska, która leży obok Piwnicznej, miasteczka znanego z wspaniałego klimatu uzdrowiskowego i z leczniczych wód mineralnych. Na trasę wyszliśmy mocno zmotywowani i czerwonym szlakiem turystycznym dotarliśmy na Przełęcz Obidza leżącą na wysokości 930 m n.p.m.. Tam po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej żółtym szlakiem w kierunku Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.) podziwiając po drodze wspaniałe widoki na zaśnieżone Tatry i położone w bliższej odległości Pieniny z charakterystycznym szczytem Trzech Koron. W drodze prowadziliśmy rozmowy na temat aktywnego spędzania wolnego czasu i ogromnej roli ruchu na świeżym powietrzu, który jest najlepszym objawem zdrowego stylu życia.

Czytaj więcej...

int 2018 miniKontynuując pomysł zdobywania Korony Gór Polski, czyli wejścia na najwyższe szczyty pasm górskich w Polsce, w tym roku wybraliśmy się na Wysoką - najwyższy szczyt Pienin. Znajduje się on w paśmie Małych Pienin leżącym na wschód od głównych Pienin i na południe od Szczawnicy – na granicy ze Słowacją.
Wejście rozpoczęliśmy od zwiedzenia największej atrakcji tej okolicy, czyli Wąwozu Homole. Idąc dnem tego wąwozu przekraczaliśmy kilkakrotnie potok. Dawniej pokonywano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, a obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie zobaczyliśmy skałę zwaną Wapiennik, a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po drugiej (prawej) stronie znajduje się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze, bo w przeszłości poszukiwano tu złota. Za Grzebieniem znajduje się Niska Skała o wysokości 70 m, a za nią Wysoka Skała, mająca aż 120 m wysokości. Skały te mają czerwonawe zabarwienie, świadczące o zawartości żelaza. Dalej ścieżka wyprowadziła nas na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajduje się polana, ławki i stoły dla turystów. Znajdują się tutaj tzw. Kamienne Księgi czyli skały, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata. Od strony wyjścia z wąwozu znajduje się wał kamienny. Po kilku minutach podejścia wyszliśmy na łąki, które są wykorzystywane przez pasterzy owiec. Następnie przez te pastwiska przeszliśmy do lasu i dalej stromą ścieżką dotarliśmy do granicy ze Słowacją.

Czytaj więcej...

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik” w tym roku zorganizował kolejną – trzecią już edycję - Integracyjnego Rajdu Mechanika. Celem wycieczki, która odbyła się 9 października 2015 r., był najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackowa – wznoszący się na wysokość 997 m n.p.m. W rajdzie wzięli udział uczniowie z ZSP nr 3 „Mechanik”, ZSP nr 5 „Elektryk”, ZSP nr 4 „Naftówka” oraz z II LO w Krośnie. Po zeszłorocznym zdobyciu najwyższego szczytu Bieszczad – Tarnicy - postanowiliśmy kontynuować zdobywanie szczytów należących do Korony Gór Polski i wybraliśmy się na kolejny najwyższy szczyt - idąc w kierunku zachodnim – Lackową (997 m n.p.m.), znajdujący się w Beskidzie Niskim. Wyjechaliśmy rano z Krosna i udaliśmy się do Wysowej i tam weszliśmy na szlak. Najpierw zatrzymaliśmy się Górze Jawor, gdzie znajduje się cerkiewka z 1929 r. pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Prokow. Historia sanktuarium na Świętej Górze Jawor sięga połowy lat 20-tych XX-go wieku. Według przekazów ustnych, wszystko zaczęło się 21 IX 1925 roku, kiedy to poprzez górę Jawor, ze słowackiego Gabołtowa do Wysowej wracały cztery łemkinie.Gdy chyłkiem w ciemnościach przekraczały pobliską granicę, jedna z nich, Klafiria Demiańczyk doznała objawienia i ukazała się jej świetlista postać Matki Boskiej. Na drugi dzień, gdy powróciła ponownie w to samo miejsce, znów zobaczyła przenikliwe światło oraz postać Matki Boskiej, która poprosiła, aby w tym miejscu wybudować kaplicę. Wieść o tych wydarzeniach szybko obiegła okolicę, powodując coraz częstsze odwiedziny polany pod górą Jawor przez wiernych, którzy w modlitwie oczekiwali na kolejne objawienia.

Czytaj więcej...

W roku bieżącym Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik” przy ZSP nr 3 w Krośnie zorganizował kolejną edycję II Integracyjnego Rajdu Mechanika przeznaczonego dla uczniów krośnieńskich szkół średnich. Odbył się on w dniu 8 października br. i wzięli w nim udział uczniowie z ZSP nr 3 – „Mechanik”, ZSP nr 5 – „Elektryk, ZSP nr 4 – „Naftówka” i II LO w Krośnie. Mimo niepewnej pogody postanowiliśmy wejść na najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę (1346 m.npm). Wyszliśmy z Wołosatego we wczesnych godzinach przedpołudniowych razem z kilkoma innymi wycieczkami. Jednak w tym dniu w Bieszczadach pogoda dopisała i sporo turystów postanowiło przyjechać, by podziwiać bieszczadzką jesień. Droga na szczyt minęła nam spokojnie i szybko. Wszyscy uczestnicy rajdu weszli na Przełęcz pod Tarnicą i na sam szczyt Tarnicy.
Po przekroczeniu wysokości 1300 m.npm znaleźliśmy się w chmurze i na szczycie widzieliśmy tylko krzyż postawiony na pamiątkę pobytu Karola Wojtyły w Bieszczadach. Po krótkim odpoczynku i sesji zdjęciowej udaliśmy się przez Szeroki Wierch w stronę Ustrzyk Górnych. Kilka minut po godzinie 15 wszyscy szczęśliwie dotarli do autokaru czekającego na parkingu. W drodze powrotnej do Krosna zatrzymaliśmy się na obiad i ognisko w Woli Michowej. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i z obietnicą, że za rok znów się spotkamy, wróciliśmy do Krosna.

Czytaj więcej...

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik” zorganizował dla uczniów krośnieńskich szkół średnich pierwszy Integracyjny Rajd Mechanika z okazji 120-lecia ZSP nr 3 w Krośnie. Mimo obaw o dobrą pogodę udaliśmy się w Bieszczady. Wyruszyliśmy z Przełęczy Wyżniańskiej w kierunku schroniska pod Małą Rawką. Potem przez Małą Rawkę dotarliśmy na najwyższy szczyt naszej wyprawy – Wielką Rawkę - wznoszący się na wysokość 1304 m npm. Tam podziwialiśmy bieszczadzkie panoramy, bo chmury wiszące nad szczytami akurat ustąpiły. Widoczność sięgała kilkudziesięciu kilometrów i widać było wszystkie najważniejsze szczyty naszych Bieszczadów.Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się granicą polsko-ukraińską na Krzemieniec – szczyt, na którym spotykają się trzy granice: Polski, Ukrainy i Słowacji. Tam również zrobiliśmy sobie pamiątkowe fotografie, bo z całej grupy tylko trzy osoby były wcześniej na tym szczycie. W drodze powrotnej do autokaru zatrzymaliśmy się jeszcze raz przy schronisku, by podziwiać jedną z trzech bieszczadzkich bacówek prowadzonych przez PTTK. Potem udaliśmy się na obiad do Woli Mchowej i wróciliśmy do Krosna. W Rajdzie uczestniczyły cztery krośnieńskie szkoły: ZSP nr3 – „Mechanik”, ZSP nr5 – „Elektryk”, ZSP nr6 „Naftówka” oraz II LO w Krośnie.

Czytaj więcej...

   
  28.09.2021 Ferienhaus Ostsee

Przyjaciele

logo 2018